
Poruszanie się po domu osobom niepełnosprawnym sprawia szereg kłopotów. Spory kłopot materializuje się w łazience oraz korytarzach. Jak postarać się, by osoba z dysfunkcją ruchu mogła czuć się dobrze podczas brania prysznica lub wizyty w WC?
Wybierz zwiększenie przestrzeni i funkcjonalne dodatki
Zanim zaczniesz, musimy wypunktować najważniejsze funkcje łazienki dla osoby na wózku lub poruszającej się o kulach. W pierwszym rzędzie nie może to być pomieszczenie o małej kubaturze. Można je znaleźć nawet bez powiększania metrażu - wystarczy zadbać o ergonomiczne przemieszczenie wyposażenia. Krąg pustej przestrzeni musi wynosić 150 cm. Na pewno powinno się poszerzyć wejście i zrezygnować z progów. Biała armatura musi zostać założona odpowiednio nisko, czyli dopasowana do wysokości fotela wózka. Warto również przekonać się do specjalnych nakładek na sedes dla ułatwienia siadania. Równie ważna jest okolica natrysku, która musi być wygodna i bezpieczna. W łazience dla niepełnosprawnych brodzik warto zastąpić odpływem w podłodze. W sytuacji, gdy brodzik zostaje, musi być wpuszczony w podłogę.
Postaw uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych
Niełatwo stworzyć łazienkę dla osoby z ograniczeniemi ruchowymi bez solidych uchwytów. Drzwi, umywalka i ubikacja to trzy wymagane strefy, gdzie trzeba je umocować. W strefie kąpielowej takie uchwyty są niezbędne pod natryskiem i przy wannie. Trzeba umieścić umywalkę w taki sposób, by uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych do środka misy zachowały odległość 40-45 cm. I jeszcze wysokość - najlepsze wydaje się 80-85 cm, liczone od poziomu posadzki do górnej części poręczy.
Strefa WC także musi zostać wyposażona w uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych. Montuje się je przeważnie z boku. Optymalne okazują się poręcze w formie zbliżonej do L. Co do wymiarów prezentuje się to tak samo jak przy umywalce. W przypadku gdy zostaną założone na ścianę za toaletą, w takim wypadku oprócz wymienionych wymiarów ważne są także dystanse po bokach, czyli 35-35 cm do środka misy toaletowej.
Zaplanowanie rozmieszczenia armatury możemy wykonać na własną rękę lub zostawić to specjaliście. To nie będzie skomplikowane, jeśli tylko zachowa się wytyczne dotyczące funkcjonalności. Rzecz jasna warto pamiętać o ciekawych i przydatnych dodatkach, - przydadzą się rośliny, pojemniki na drobiazgi czy łazienkowe dywaniki. Każdy mały szczegół, który pomaga sprawniej działać osobie z ograniczeniami ruchowymi w łazience, ma bardzo duże znaczenie..